Csillagászat
A Hayabusa-2 űrszonda tankelhárító lövedéket lőtt egy kisbolygóba
A japán űrszonda nagy sebességű lövedéket lőtt a Ryugu kisbolygó felszínébe. A lövedék működése hasonlít a földi modern katonai páncélos elhárító rakéták és lézerirányítású bombák romboló lövedékének, fejének működéséhez. A keletkezett kráter tanulmányozásával a kisbolygó anyagát és szerkezetét ismerhetjük meg.
A cél az űrszonda által kilőtt lövedék egy előre kiválasztott területen nagy sebességgel történő becsapódásának megfigyelése és a következmények tanulmányozása volt. A kidobott anyagfelhő és a keletkezett becsapódási kráter vizsgálata sokat elárul a kis égitest anyagáról, mechanikai tulajdonságairól és szerkezeti felépítéséről.
Mivel a szondára veszélyes lehet a kidobódó törmelék, ezért a kis próbatest célra irányítása és kibocsátása után a szonda eltávolodott a célterület látóhatárán túlra. A próbatest kibocsátásával egyidejűleg egy azt követő mini kamerát (DCAM3) is útjára indított a szonda, hogy az a becsapódásig kövesse a próbatestet, és közvetítse az útját. A kamera végül is elpusztult, mert maga is becsapódott az aszteroida felszínébe, hiszen nem volt manőverező hajtóműve, de addig is értékes felvételeket készített az SCI kísérletről.
Szólj hozzá!