A tudósok 2017-ben bejelentették, hogy a Spitzer-űrtávcső segítségével egy tőlünk 40 fényévre található csillag, a Trappist-1 körül hét Föld-szerű és nagyságú bolygót fedeztek fel, ezek közül pedig három (TRAPPIST-1 e, TRAPPIST-1 f, TRAPPIST-1 g) a lakható zónában van, azaz a felszínén folyékony víz jelenléte valószínű, bár a víz jelenléte mind a hét bolygón lehetséges. A bolygók a saját csillagjukhoz közel keringenek, és a pályáik is közel helyezkednek el egymáshoz. A kutatók szerint:
Már nem az a kérdés, hogy megtaláljuk-e a második Földet, hanem az, hogy mikor.
A James Webb Space Telescope, amit 2021-ben terveznek indítani, nagyobb érzékenységgel rendelkezik, képes lesz a víz, a metán, az oxigén, az ózon és más összetevők kimutatására az exobolygók légkörében. Ebből következtethetnek több mindenre pl.: élőlények jelenlétére, mivel azok metánt bocsátanak ki.
A kutatócsoport vezetője Michael Gillon a fentieket annyival egészítette ki, hogy a Trapist-1 egy ultrahideg törpecsillag – sokkal kisebb és hidegebb, mint a mi Napunk. Ráadásul ez a fajta égitest sokkal gyakoribb a galaxisunkban a Nap-szerű csillagoknál. Körülbelül úgy aránylanak egymáshoz, mint egy kosárlabda egy golflabdához. Emiatt a felfedezett bolygók is rendkívül közel keringenek Trappist-1-hez – magyarázta.
Különösen jó esély van rá, hogy az egyik, lakható zónában talált planétát folyékony víz is borítja. Ez a földönkívüli élet utáni kutatás szempontjából is ígéretes.
– jelentette ki Gillon. Ennek a bolygónak egyébként valószínűleg csak az egyik fele fordul a Trappist-1 felé mivel a bolygók keringése „kötött”, azaz ugyanazt az oldalukat fordítják a központi csillag felé és egymással is rezonanciában vannak (hasonlóan, ahogy a Hold mutatja magát a Földnek) – tette hozzá.
A törpecsillag bolygói olyan közel keringenek egymáshoz, hogy Hold-nagyságban lehet megfigyelni egyik felszínéről a másikat.
Források:
wikipédia
24.hu
Szólj hozzá!